A feladatok megoldásához szükséges elméleti tudnivalók
Noha az általános törtes kifejezésekre vonatkozóan nem rendelkezünk integrálási szabállyal, de a racionális törtkifejezésekre, mint a törtes kifejezések speciális esetére vonatkozóan rendelkezésünkre áll a megfelelő integrálási szabály. Első lépésben érdemes tisztáznunk, hogy mit is jelent a racionális tört fogalma. Racionális tört alatt olyan törtre gondoljunk, aminek a számlálója és a nevezője egxyaránt polinom. Az ilyen kifejezések integrálási szabálya a következő:
Amennyiben a számlálóban lévő polinom magasabb fokú, mint a nevezőben lévő, akkor végezzünk el egy polinomosztást, elérve azt, hogy racionális törtkifejezésünk olyan alakot öltsön, hogy polinom + racionális tört, ahol ez utóbbiban a számláló már alacsonyabb fokú, mint a nevezőben lévő polinom 8az ilyen racionális töreket szokás valódi racionális törteknek is nevezni)
Ha nem kínálkozik alkalmazható integrálási szabály, amivel rögtön eredményre jutunk, akkor bontsuk fel a nevezőben lévő polinomot irreducibilis (vagyis tovább már nem bontható) első és / vagy másodfokú polinomok szorzatára
Bontsuk fel parciális törtekre a valódi racionális kifejezésünket
Végezzük el a parciális törtek integrálását, ezzel megoldva a feladatot
A fenti felsorolásban a parciális törtekre bontási módszert érdemes egy kicsit részletesebben is tárgyalni:
Amennyiben a nevezőnek csupa egyszeres zérushelye van, akkor: